Замовити дзвінок
Питання-Відповідь
Загальні
Що таке INTERNET?

Internet - це глобальна мережа, що працює за "єдиними правилами" і об'єднує мільйони комп'ютерів і тисячі комп'ютерних мереж в усьому світі.

Що таке протокол?

Протокол - це обумовлені заздалегідь правила передачі даних між двома пристроями. До основних параметрів, описуваних протоколом, відносяться використовуваний тип перевірки помилок, метод компресії (стиснення) інформації (якщо такий є), спосіб визначення передавальним пристроєм закінчення передачі, спосіб визначення приймаючим факту отримання повідомлення. Звичайно, повний список не вичерпується названими факторами. Різні протоколи відрізняються своїми характеристиками: одні - більшою надійністю, інші - швидкістю передачі, треті - простотою. Користувачеві зовсім не обов'язково знати тонкощі всіх протоколів. Єдине, в чому він повинен переконатися, - це у здатності його власного комп'ютера підтримувати потрібний протокол, що може здійснюватися як на апаратному, так і на програмному рівні.

Що таке IP?

IP - це абревіатура, що означає Internet Protocol. Це один із основних протоколів, вживаних в Internet, який є тісно взаємопов'язаний із протоколом TCP. Дію протоколу IP можна порівняти з роботою звичайної пошти. Протоколом TCP інформація розбивається на порції (пакети), а вже завдання протоколу IP - доставити всі ці пакети до місця призначення, причому зовсім необов'язково, щоб всі пакети йшли до цілі одним і тим же шляхом. Протокол IP визначає формат пакетів і схему адресації.

Що таке доменне ім'я?

Доменне ім'я - це назва, яка ідентифікує одну або більше IP-адрес. Доменні імена є складовими частинами URL, що вказують на конкретні Web-сторінки. У кожного доменного імені є суфікс, що визначає домен вищого рівня, до якого належить це ім'я. Даний суфікс стоїть на самому останньому місці (.сom , .net , .edu, .org і т.д.). У зв'язку зі швидким розвитком Internet з'явилася проблема нестачі доменних імен вищих рівнів, тому поступово починають вводитися у дію нові (.store, .info , .rec і т.д.). Оскільки технологічно Internet базується на системі IP-адрес, необхідно перетворювати доменні імена в IP-адреси, чим і займаються служби DNS.

Що таке DNS?

DNS - це скорочення від Domain Name System (або Domain Name Service), тобто система (або служба) доменних імен. Служба, яка перетворює літерні доменні імена в IP-адреси. Доменні імена запам'ятати легше, але насправді в Internet багато побудовано на цифрових IP-адресах. Всякий раз, коли ви для якихось цілей (наприклад , при відвідуванні Web-сторінок) набираєте доменне ім'я, служба DNS повинна з'ясувати, якій IP-адресі відповідає дане ім'я. Система DNS являє собою цілу мережу серверів, і, якщо один з них у стані "зробити переклад" із мови доменних імен на мову DNS, то до вирішення завдання підключається наступний доти, поки не буде "повернуто" потрібну IP-адресу.

Що таке PROXY?

Проксі-сервер - це програма або окремий комп'ютер, який спеціалізується на обробці запитів до мережі і збереженні результатів запитів у локальному кеші. Весь трафік від користувача до сервера і назад йде через цей комп'ютер. Працюючи в Інтернет, Ви отримуєте безліч документів із різних куточків Земної кулі. Часом документ передається дуже повільно, що викликано значною віддаленістю необхідного сервера, його перевантаженням або перевантаженням каналів мережі Інтернет. Щоб уникнути цього, ми рекомендуємо Вам використовувати наш проксі-сервер. Це спеціальна програма, запущена на одному з наших комп'ютерів, для якої ми виділили значний дисковий простір.  Документ, що Вас цікавить може бути знайдений у нашому кеші і Ви таким чином можете отримати відчутне прискорення роботи в мережі.

Як заживити обладнання FTTB у вашому помешканні?
Як заживити обладнання xРОN у вашому помешканні?
Безпека
Зараження комп'ютера та способи захисту від вірусів

Як визначити, що на комп'ютері з'явилися віруси?

Можна з великою мірою впевненості припустити, що комп'ютер заражений вірусами, якщо спостерігається одне або декілька з перерахованих явищ:

  • комп'ютер видає повідомлення, що не відносяться до роботи жодної з встановлених програм;

  • мимовільно відкриваються вікна рекламного або непристойного змісту;

  • комп'ютер видає непередбачувані звукові сигнали;

  • змінюється вихідне призначення якої-небудь дії на деструктивне (заміна домашньої сторінки у браузері, зміна назв папок та документів);

  • немає доступу до Ваших файлів із невідомих вам причин;

  • без Вашої участі відкривається і закривається лоток CD-ROM пристрою;

  • видача брандмауером (за його наявності на комп'ютері) повідомлень із попередженням про спроби виходу в Інтернет неопізнаних програм;

  • наявність у Вашій поштовій скриньці повідомлень без зворотної адреси і заголовка;

  • Ваші знайомі розповідають про надіслані Вами листи або повідомлення в ICQ, які ви не відправляли;

  • в роботі комп'ютера виникають часті збої.

 

Як могло статися зараження комп'ютера?

Варіантів дуже багато, розглянемо найпопулярніші:

  • Ви відкрили лист від невідомого вам адресата;

  • Ви запустили програму з невідомого сайту або програму, вкладену вам у лист;

  • Ви відкрили фотографію прекрасної дівчини/чоловіка, яка (-ий) нібито хоче з Вами познайомитися;

  • Ви виявили на своїй флешці незрозумілий новий файл і, не замислюючись, спробували його відкрити;

Першою Вашою дією в даній ситуації повинна бути перевірка надісланого файлу антивірусом, встановленим на Вашому комп'ютері. Однак, якщо антивірус не виявив у файлі вірусів, це зовсім не означає, що їх там немає: слід пам'ятати, що антивірус - не панацея від усіх бід. Щодня з'являються нові віруси, ще не відомі розробникам антивірусних програм - простіше кажучи, спочатку з'являється отрута, а тільки потім ліки, і якийсь час «отрута» може бути абсолютно невиліковною.

Тому, в кінцевому рахунку, головну роль у захисті комп'ютера грає не антивірусна програма, а сам користувач - його розсудливість, уважність і здоровий глузд.

Перш ніж відкрити файл або лист - подумайте, а чи не намагаються вас обдурити? Послання від незнайомої людини зі словами типу «Я знайшов цікаву гру, подивися! », безумовно, повинно вас насторожити. Ситуація може бути дещо іншою, коли заражений лист або повідомлення в соціальній мережі, що містить шкідливе посилання, надсилає Ваш друг / знайомий / колега, сам про це не знаючи: віруси вміють відмінно розсилати самі себе від імені власника комп'ютера.

Файли, без відома користувача виникають на флешці, - свідчення того, що комп'ютер, в який цю флешку включали, заражений, і вірус при першому зручному випадку копіює себе на зовнішній носій. Нинішні антивіруси вміють перевіряти флеш-накопичувачі відразу після підключення, але, повторюємо, не слід покладатися на них цілком: вірус на Вашій флешці може виявитися «новинкою» - і антивірус не зреагує на його запуск, в результаті Ваш комп'ютер сам стане записувати віруси на чужі носії. Не ризикуйте, краще видаліть невідомий файл відразу.

Як звести ризик зараження вірусами до мінімуму?

Рекомендуємо дотримуватися кількох нехитрих правил:

  • На Вашому комп'ютері повинна бути обов'язково встановлена антивірусна програма.

  • Антивірусна програма завжди повинна бути в актуальному стані: зазвичай програми самі стежать за оновленнями своїх компонентів, але не буде зайвим час від часу і самому переконуватися у «свіжості» антивірусних баз і програмних модулів.

Що робити, якщо Ваш комп'ютер заражений вірусом?

Насамперед, не потрібно тягнути з лікуванням, інакше велика кількість файлів на Вашому комп'ютері можуть виявитися зараженими і лікування стане складним.

Якщо на комп'ютері встановлено постійну антивірусну програму, обов'язково оновіть її вірусну базу. Після оновлення вірусної бази поставте Ваш комп'ютер на повну перевірку і видаліть всі заражені об'єкти, які антивірус не зміг виявити раніше. По закінченні перезавантажте комп'ютер.

Якщо на Вашому комп'ютері не встановлено постійний антивірус, Вам потрібно його встановити, обов'язково оновити його вірусну базу і зробити повну перевірку комп'ютера. Найкраще робити перевірку в так званому «Безпечному режимі». Перезавантажте комп'ютер і перед тим, як у вас з'явиться заставка із завантаженням Windows, натисніть F8, після чого Windows запитає, якому режиму завантаження Ви віддаєте перевагу, - потрібно обрати Безпечний режим (англ. Safe Mode). Після того як антивірус перевірить весь комп'ютер, вилікує/видалить заражені файли, Ви можете перезавантажитися у Нормальний режим (просто зробіть перезавантаження системи ще раз).

Що таке спам, і як його уникнути?

Що таке спам?

Кожен користувач Інтернету рано чи пізно зустрічається з таким поняттям, як спам. Але, на жаль не всі знають, що це таке і, тим більше, як його уникнути. Давайте поговоримо про те, що в Інтернеті називають спамом і що робити, щоб не стикатися з ним.

Як правило, це не бажана реклама комерційного характеру, яку нам розсилають електронною поштою. Людей, які її розсилають, називають спамерами. Вони можуть займатися шахрайством і крадіжкою, в основному заводять різні списки адрес і шлють небажану рекламу, за яку вони можуть отримувати гроші або самі є рекламодавцями тієї чи іншої продукції.

Як уникнути спаму?

Якщо Вам приходять листи, у яких окрім самого хвалебного тексту різної продукції є і посилання на відмову від цієї розсилки, то ні в якому разі не відмовляйтеся. Таким чином спамери знаходять реально працюючі електронні адреси, і в буквальному сенсі завалюють їх листами.

Якщо по ходу свого перебування в Інтернеті Вам необхідно реєструватися на великій кількості сайтів, то найкраще для реєстрації завести окрему електронну пошту. Оскільки Вам буде приходити безліч листів від цих сайтів і щоб не тривожитися через дрібниці, нехай шлють листи на ту пошту, на якій Ви найрідше буваєте. Дотримуючись цих правил, Ви зумієте (хоча б частково) уникнути спаму.

Сьогодні у будь-якій поштовій скриньці є свій спам-захист. Але, як показує практика, вона працює не дуже ефективно. Наприклад, бажане лист, який Ви чекаєте вже дуже давно, він може засунути у спам папку. А все це через те, що захист побачив у листі найменший натяк на спам. Тому рекомендується іноді перевіряти листи, які відносяться до спаму, можливо, там виявиться лист, якого Ви дуже довго чекаєте.

Firewall - Що це таке?

Firewall (вимовляється «фаєрволл», інша назва - брандмауер, мережевий екран) - особливий клас програм, покликаних додатково захистити Ваш комп'ютер, ще одне їх назва - брандмауер. На відміну від антивірусних пакетів, фаєрволли аналізують не самі файли та програми, а ті дії, які вони намагаються вчинити у мережі.

У перекладі з англійської «firewall», власне, і означає «брандмауер» - так називається протипожежна глуха стіна, покликана у випадку пожежі не пустити в будинок вогонь і руйнування. Назва говорить сама за себе - передбачається, що стіна буде «вибудована» між Вашим комп'ютером та Інтернетом. Встановивши фаєрволл, Ви можете самостійно - за допомогою його внутрішніх правил - дозволяти або забороняти різним програмам, встановленим на Вашому комп'ютері, вихід в Інтернет, отримання/передачу даних на різні адреси або з різних портів і т.д.

Розглянемо роботу фаєрволла на простому прикладі - спробі виходу в мережу програми обміну повідомленнями ICQ. Ваш фаєрволл запитає, що робити з даною програмою, Вам потрібно дозволити їй доступ на вхід і вихід. У той же час програма з назвою, наприклад, sfhgjds.exe швидше за все Вам зовсім не знайома і може бути шкідливою - потрібно заборонити їй вихід у мережу і перевірити її антивірусом.
Використовуючи фаєрволл, Ви суттєво покращуєте свій захист, але при установці треба врахувати деякі моменти:

  • Встановлюйте фаєрволл, якщо Ви дійсно впевнені, що зможете його налаштувати.

  • Деякі програми можуть підробляти свою назву - треба бути більш уважним.

  • Некоректне налаштування може призвести до більш пагубних дій, ніж повна відсутність фаєрволла, так що при найменших сумнівах всю роботу з налаштування краще довірити професіоналам.

Шахрайство в мережі Інтернет

Поняття безпеки в мережі означає, перш за все, забезпечення конфіденційності ваших даних, захист від вірусних і хакерських атак. Ймовірно, кожен користувач Інтернету начувся про хакерів, віруси, трояни, спам, фішерах – а, можливо, вже й вам особисто довелося зіткнутися з цими проблемами.

Крім вірусів, користувача мережі Інтернет можуть чекати інші неприємні «сюрпризи», і один із них - так званий фішинг.

«Фішинг» (від англ. Fishing - риболовля, тут маємо на увазі - ловля на наживку) - загальна назва для ряду шахрайських методів заволодіння чужими паролями, пін-кодами карт оплати та іншої конфіденційної інформації.

Один із типових способів крадіжки дуже простий - Ви отримуєте лист нібито від співробітника підтримки платіжної системи тощо, приблизно такого змісту:

«У зв'язку з недавньою втратою нашої спільної бази даних користувачів, ми просимо вас нагадати ваші контактні дані , виду login - ваше облікове ім'я користувача, password - ваш пароль.

Далі або пропонується відправити ці дані за адресою шахраїв (це нехитрий варіант), або пройти за посиланням на сторінку відновлення пароля - так роблять шахраї серйозніші. Як правило, «сторінка відновлення» виглядає дуже схожою на справжню - однак створена вона так, що всі введені через неї дані підуть безпосередньо зловмисникам.

Якщо ви отримали схожий лист або повідомлення (можливо навіть, що вам можуть зателефонувати на один із контактних телефонних номерів), ні в якому разі не повідомляйте конфіденційну інформацію.

Будь ласка, будьте уважні !

Незаконний доступ до вашого комп'ютера.

Ще одна небезпека мережі - так звані хакери.

Із розвитком мережі Інтернет інформація стає все більш і більш доступною. В даний час навіть технічно неосвічена людина, відвідавши один із тисяч хакерських сайтів, може спробувати отримати доступ до Вашого комп'ютера.

Часто послугами хакерів користуються фірми, що займаються спамерською діяльністю - незаконною масовою розсилкою реклами за електронними адресами. Ваш «зламаний» хакером комп'ютер перетворюється на сервер, що розсилає спам. Інтернет - провайдери блокують доступ в мережу абонентам, з чиїх комп'ютерів надходить шкідливий трафік.

Для захисту комп'ютера встановіть собі програму Firewall (він же брандмауер) стороннього виробника, а не той, що входить у постачання ОС Windows.